İlk Blog Yazısında Ne Yazmalı?

İlk blog yazısınında neler anlatmalı insan?
Kendimi yeni açılmış bloguma bakıp, bu sorunun cevabını ararken buldum. Sonra aslında cevabının ne kadar basit olduğunu farkettim ve ilk blog yazım çıktı.

Aşağıdaki yazı bu sorunun cevabına bir örnektir.

– Kendinden bahsetmeli
Merhaba. Ben Ahmet Bülent. Etrafta çok fazla Ahmet ve çok fazla Bülent olduğunu görünce ben Ahmet Bülent olmayı seçtim. Tasarım, pazarlama ve teknoloji hastası; aynı zamanda internet meraklısıyım. Şaşırmayı severim dolayısıyla geleceğe ilişkin ve yeni olan herşey ilgimi çeker.

Bu kendime ait bir blogda ilk yazım ama deneyimli bir bloggerım. Çok uzun zamandır blogkürenin içindeyim. Hafif, Bildirgeç, Bigumigu gibi topluluk sitelerinde ve Tumblr, Blogger gibi platformlarda ve şirket blogumuzda yıllardır yazıyorum.

– Neden yazdığını anlatmalı
Bence blog düşüncelerinizi bir yere toplayıp biriktirebildiğiniz bir kumbara.  Ne kadar çok yazarsanız o kadar çok yarına bıraktığınız birikiminiz oluyor. Kendime kendi düşüncelerimi hatırlatmak için yazıyorum. Aynı konudaki fikirleri bir dolabın tek bir rafına koyup arşivleyebilmek için.  Değer verdiğim insanların yazdığım konular hakkında ki fikirlerini alabilmek hiç tanımadığım benzer düşüncedeki insanlarla tanışabilmek için. Üstünden zaman geçip yazılanlar unutulduğunda bu birikim değeri de artar diye umut ediyorum.

– Neler yazacağından bahsetmeli
Kendi ilgi alanlarımda merak ettiklerimi; Hepimizin bildiği ama hiç kimsenin yazmaya zaman bulamadığı şeyleri; Başkalarından öğrenebileceğimi düşündüklerimi; Başka yerlerde yazamadıklarımı; Hayat, Gelecek, İstanbul, İyi yaşamak, Aşk, Tarih …

-Okumaya ve iletişim kurmaya davet etmeli
İlginizi çekiyorsa buyrun.
İster sadece okuyun. İster yorum yazın. İster karşı görüşte olduğunuzu bildirin. İster e posta yollayın….
Başka bir ekranın karşısında bu sayfaya bakıp ilginizi çeken bir şeyler görüyorsanız, varlığınızı belli edin.

19 thoughts on “İlk Blog Yazısında Ne Yazmalı?”

 1. Avea reklamı gibi “Doya Doya” diyorum ;) Çok güzel hareketler bunlar Ahmet’im Bülent’im çok sevindim bu olaya, hayırlısı olsun. Çok keyifli olacağına eminim, bir sonraki yazı için sabırsızlanıyorum ;)

 2. Ahmet’im Bülent’im Üstadım;
  Yaratıcı tasarımlardan sonra, hınzır kaleminden gelecek yazıları da heyecanla bekliyorum. Hoşgeldin.
  Sevgi ile kal…

 3. Merhaba. Ben endüstri ürünleri tasarımı okumak istiyorum. ODTÜ ve İTÜ arasında kararsızlık yaşıyorum. Bir odtü mezunu olarak sizin yorumlarınızı duymak isterim bir itü mezunununkini duyduktan sonra. odtüde okumamın artıları nelerdir ya da internet sitelerinde göremeyeceğimiz dezavantajları? itü istanbulda olması çok büyük bir avantaj mıdır okuma, iş bulma ve staj konusunda? Mezun olunca nasıl bir ortamda çalışacağım onu da merak ediyorum. Ya da iş olanaklarının nasıl olduğunu. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim. Hoşçakalın.

 4. Adımı yanlış yazmak istemezdim. Duygu Bostancı* e-posta atmam daha uygun olurdu ama öyle bir seçenek göremedim.

 5. ben bir şiir yazmak istedim. CUMHURİYET atanın çizdiği amaca vardık ,bizim desteğimiz cumhuriyettir .korunur hakkımız vatanda artık, bizim desteğimiz cumhuriyettir hiç kimseye değil ALLAHA kuluz neler imal eder neler dokuruz hepimiz yazar çalışır okuruz bizim desteğimiz cumhuriyettir. yazan:envert tuncalp

 6. Ziyartçilerinizi karşılayın, kendinizi tanıtın, neler yazacağınızdan bahsedin, bilgi ve tecrübelerinizi yazın.
  Bence ilk blog yazısında bunlar yazılmalı.

Bir Cevap Yazın