Rüzgarla Mayın Temizliği

Massoud Hassani isminde genç bir tasarımcı, anti personel mayınlarını etkisiz hale getirmek için yaratıcı bir fikir geliştirdi. Bu fikir sayesinde mayın temizleme gibi riskli bir işi insana ihtiyaç duymadan çevreci ve ucuz bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olabilecek.

mine kafon 3

Mayınlar insanoğlunun kendi kendine yaptığı en büyük kötülüklerden biri. Tüm dünyada toprağın altında, nerede olduğu belli olmayan ve sinsice avını bekleyen 110 milyon aktif mayın var. Bu mayınlar yerleştirildikten 50 yıl sonra bile patlayabiliyorlar. Bu kadar uzun zaman dayanan mayınlar, savaşlar bittikten yıllar sonra bile insanlara zarar vermeye devam ediyor.

Tanesi 3$ ile 30$ arasında değişen mayınları, toprak altından güvenli bir şekilde çıkarmak ise oldukça pahalı. Bu bedel yaklaşık 300$ ile 1.000$ arasında değişiyor. Üstelik bu işlem esnasında kazalar meydana gelebiliyor. Çıkartılmayan mayınların insanlara verdiği zarar ise çok daha büyük oluyor. Her ay çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 2.000 insan mayınlar yüzünden yaşamını kaybediyor. Mayın nedeniyle oluşan yaralanmalar, diğer savaş yaralanmalarına benzemiyor. Bu türden yaralanmalarda, yaralılar 2 ile 6 kat daha fazla kan nakline ihtiyaç duyuyorlar. Şu anda yeni mayın yerleştirmeyi durdursak bile aktif mayınların hepsini temizlemek 33 milyar dolar ve 1.100 yıl gerekiyor.

 

mine kafon 2

Massoud Hassani prototiplerden birinin üretimini gerçekleştirirken

Tasarımcı Massoud Hassani ise mayın temizleme işini daha kolay yapabilecek bir yöntem arayışında. Massoud, yaklaşık bir milyon insanın mayın bulunan bölgelere sadece 500 metre mesafede yaşadığı Afganistan’da doğmuş. Massoud daha beş yaşında iken ailesi, Afganistan’ın tehlikeli olduğunu düşünerek memleketlerini terk etmiş. Massoud ve ailesi dört yıllık yolculuk sonunda mülteci olarak Hollanda’ya yerleşmişler. Massoud burada tasarım eğitimi almış. Üniversite de bitirme projesi olarak Afganistan’da büyük bir problem olan mayınları ucuz ve zararsız bir şekilde temizleyecek bir proje geliştirmiş. Tasarımcı çocukken Afganistan’da yaptığı rüzgar ile hareket eden oyuncaklardan esinlenmiş ve rüzgar sayesinde yer değiştirerek mayın temizleyen Mine Kafon’u yaratmış.

mine kafon 4

Açık araziye bırakılan Mine Kafon rüzgarla hareket etmeye başlıyor.

Hala test aşamasında olan bu basit top görünümlü nesne, teoride rüzgar ile hareket edebilecek kadar hafif. Öte yandan mayınları patlamasına neden olacak kadar da ağır. Mine Kafon’nun çöl benzeri mayın döşenmiş açık arazilere bırakıldığında, üzerinden geçtiği mayınları patlatarak etkisiz hale getirmesi amaçlanıyor. Elbette patlama esnasında bir veya iki bacağını kayıp ediyor. Fakat bu kayıp onun bir kaç tane daha mayını etkisiz hale getirmesini engellemiyor. Mine Kafon’nun geçtiği rota içerisindeki GPS yardımı ile belirlenebiliyor. Bambu ve doğada çözülebilen plastikten üretilen Mine Kafon’nun malzemeleri yaklaşık olarak 50$ tutuyor. Bu standart mayın temizleme işlemlerinden çok daha ucuz.

Proje prototip aşamasında bir çok tasarım haftasında sergilenmiş ve hakkında yapılan film ödül kazanmış. Şimdi tasarımcı projesini hayata geçirmek için Kickstarter sitesi üzerinden destek arıyor. Elde edilen para prototip yapımından, ürünün mühendislik detaylarının çözülmesine kadar bir çok aşamada kullanılacak. Bağışta bulunanlar araziye bırakılan ve rüzgar ile hareket eden Mine Kafon rotalarını internet üzerinden GPS sayesinde takip edebilecekler.

mine kafon 1

Doğal kaynakları kullanan ve basit bir fikre dayanan bu proje başarıya ulaşamasa bile bir çok yaratıcı beyine ilham kaynağı oldu bile. Umarız bu proje tahmin edilenden çok daha başarılı bir şekilde hayata geçer ve mayınların baş düşmanı olur.

Daha fazla bilgi için  http://minekafon.blogspot.com

Mine Kafon | Callum Cooper from Focus Forward Films on Vimeo.

Bir Cevap Yazın