Yılbaşı Ağacı’nın Hikayesi

Yılbaşı ağacı ile ilgili bildiğiniz her şeyi unutun. Yılın bu zamanında her tarafta ortaya çıkan ışıklı, renkli, süslü hatta çoğunlukla yapay ağaçlar aslında binlerce yıllık geleneklerin birleşmesinden geliyor. Öyle ki yılbaşı ağacının kökeni antik çağa kadar uzanıyor.

trey-ratcliff-the-great-christmas-tree-paris-france-gallaries-lafayaette-M

Her yıl alışveriş merkezleri ağaç süsleme yarışına giriyor. Bunların en ünlülerinden biri Galleries Lafayette.
Photo Credit: Trey Ratcliff www.stuckincustoms.com

 

Bizim için yeni yılın başlangıcını simgeleyen bu dönemin, antik zamanlarda çok daha özel bir anlamı vardı. 21 Aralık, yani kış gündönümü güneşin yüzünü daha çok göstermesi ve günlerin artık uzamaya başlaması anlamına geliyor. Binlerce yıl önce özellikle tarımla geçinen toplumlar güneşe ayrı bir önem veriyorlardı. Antik Mısırlılar güneş tanrısı Ra’ya tapıyorlar ve o hastalandığı için kışın geldiğini düşünüyorlardı. Kış gündönümü onlar için Ra’nın hastalıktan kurtulup kendisine gelmesini temsil ediyordu. Bu dönemde Mısırlılar evlerine hurma yaprakları koyarak yakın zamanda doğanın tekrar canlanacağını hatırlıyorlardı.

Benzer şekilde antik Romalılar kış dönümünü tapınaklarına ve evlerine yeşil ağaç dalları asarak kutluyorlardı. Kuzey Avrupalılar kışın yeşil kalan ağaçları kesip, evlerine koyuyorlardı. Öte yandan ilk Hristiyanlar çok tanrılı dinlerin bu geleneklerini dışlamışlardı. Hatta bu gelenekleri uygulayan Hristiyanların cehennemde yanacaklarını düşünüyorlardı.

Ortaçağda Hristiyanlar arasında, İsa’nın doğduğunda dünyadaki tüm ağaçların mucize bir şekilde üzerlerindeki karları silkeleyip, yeşillendiklerine ilişkin inanış yayılmaya başladı. Böylece İsa’nın doğumu ile her zaman yeşil kalan ağaçlar birbiri ile ilişkilenmiş oldu.

Günümüzde yaygın olan Noel ağacı geleneği ise sadece birkaç yüzyıl öncesine ait. Hatta Noel ağacının Protestanlığın babası Martin Luther’in buluşu olduğu yaygın bir inanış. Ne kadar doğru olduğu tartışılsa da, Martin Luther bir kış gecesi evine giderken, yeşil ağaçların üzerinde parlayan yıldızları görür. Bu anı ailesi ile paylaşmak isteyen Luther, evin içerisine bir ağaç yerleştirip, dallarını mumlar ile süslemiş. Özellikle Almanya’da yayılan bu gelenek zamanında epey ağaç kesimine neden olmuş. Hatta her ailenin sadece bir ağaç kesmesi için kanun bile çıkartılmış.

Alman tüccarlar sayesinde uzun yıllar süresince dünyanın çeşitli yerlerine taşınan Noel ağacı yine de popüler hale gelememiş. Fakat 19. yüzyılda çok sevilen İngiltere kraliçesi Victoria ve onun Alman kocası Prens Albert’ı Noel ağacı başında gösteren resmin, İngiliz gazetelerinde yayınlanması dönüm noktası olmuş. Böylece İngiltere ve sömürgeleri Noel ağacı geleneğine aşina olmuşlar.

Artık dünyanın dört bir yanına yayılan bu gelenek ile ilginç ve yaratıcı ağaç süslemelerini de beraberinde getiriyor. Kütüphaneler kitap kullanarak yaptıkları ağaç şekillerini süslüyorlar. Bira şişesinden, oyuncak Lego’ya kadar farklı malzemeler mevcut.

Ülkemizde yılbaşı ile beraber ilişkilendirilen ağaç süslemesi, aslında binlerce yıl önceki antik çağlardaki insanların inanışından çok da farklı değil. Bereketli zamanları hatırlatan yeşil bir ağacı süsleyip, yeni yıl ile birlikte yeni başlangıçları kutluyor ve daha mutlu bir hayatı umudunu kuruyoruz.

Hepinize iyi yıllar.

 

bottle_tree

 

Çin’de 1.000 adet Heineken şişesinden oluşturulan Noel ağacı

BOOK Christmas Tree Smaller

 

Kütüphane ve okullar kitapları kullanarak farklı ağaçlar yaratıyor.

2113234411_65fa6b0fc6_o

Bu oyuncak Legolardan yapılma Noel ağacı Almanya’dan

tumblr_kt7wseDYWG1qapxs2o1_400

Bu da hediyeler yeterli ağaç olmasa da olur diyenler için

One thought on “Yılbaşı Ağacı’nın Hikayesi”

Bir Cevap Yazın